Warsztaty Terapii Zajęciowej

„(…) życie to największa wartość i trzeba walczyć o każdy oddech i każdą jego minutę. Losu się nie przechytrzy, ale można sprawić, by ludzie chorzy i niepełnosprawni mogli się czasem uśmiechać.”

Najważniejszym celem Stowarzyszenia jest prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, który istnieje od 1 września 1996 roku. Warsztat Terapii Zajęciowej utworzony został dla 30 osób niepełnosprawnych w stosunku, do których orzeczono niezdolność do pracy, a które zostały zakwalifikowane do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej. Głównym celem Warsztatu jest rehabilitacja zmierzającą do ogólnego rozwoju każdego uczestnika, poprawy jego zaradności osobistej, nabywanie sprawności psychofizycznych niezbędnych do możliwie niezależnego i samodzielnego życia oraz przywrócenie zdolności do podjęcia pracy zarobkowej.
Realizacja celów Warsztatu odbywa się poprzez:

– ogólne usprawnienie,
– rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej,
– przygotowanie do życia w środowisku społecznym między innymi poprzez rozwój umiejętności planowania, komunikowania się, dokonywania wyborów, rozwiązywania własnych problemów oraz innych umiejętności niezbędnych w życiu,
– poprawę kondycji fizycznej i psychicznej,
– rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych umożliwiających podjęcie pracy zarobkowej lub dalszego szkolenia zawodowego.

Zajęcia rehabilitacyjne z uczestnikami w Warsztacie odbywają się w grupach 5 osobowych pod nadzorem instruktora, zgodnie z opracowanym i zatwierdzonym przez Radę Programową indywidualnym programem rehabilitacyjnym dla każdego uczestnika.

Warsztat jest placówka dziennego pobytu uczestnika. Czas trwania zajęć w Warsztacie wynosi 7 godzin przez 5 dni w tygodniu.

Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się w następujących pracowniach:
– plastycznej,
– krawieckiej,
– zabawkarskiej,
– majsterkowania,
– gospodarstwa domowego,
– rehabilitacji ruchowej,
– muzykoterapeutycznej,
– kąciku fryzjersko-kosmetycznym.

Zajęcia prowadzone w grupach mają na celu wyrabianie w osobach niepełnosprawnych nawyków: obowiązkowości, poczucia własnej godności, poprawy zdolności manualnych i ruchowych. Zdjęcia prowadzone w Warsztacie znajdują się w galerii zdjęć.

Działalność kulturalna prowadzona przez stowarzyszenie spełnia dodatkową funkcję, a mianowicie zbliża i jednoczy nasze środowisko.
Poprzez uczestnictwo w organizowanych imprezach okolicznościowych osoby niepełnosprawne uczą się, jak należy postępować w różnych sytuacjach, jak współdziałać w grupie, a odnoszone przez nich sukcesy przyczyniają się do poznawania własnej wartości.